Na samorządzie spoczywa obowiązek przygotowania wyborów. Ich termin wyznaczony został na 10 maja (pierwsza tura). Wójt Jan Broda poinformował Krzysztofa Józefowicza, komisarza wyborczego, o wyjątkowości sytuacji. Będą trudności ze znalezieniem kandydatów do pracy w obwodowych komisjach, wpływają rezygnacje tych, co się zgłosili, a było ich tylko 50 procent liczby minimalnej. Wystąpią też trudności z obsługą techniczną.
Kandydaci do pracy w komisjach powinni przejść szkolenia. Konieczność ich zorganizowania stoi w sprzeczności z obowiązującym zakazem zgromadzeń. Prawny i faktyczny stan, w jakim kraj się znalazł, uniemożliwia zapewnienie bezpieczeństwa obsłudze wyborów i mieszkańcom.
– Mając na uwadze zdrowie i życie mieszkańców oraz obowiązujące ograniczenia związane ze stanem epidemicznym COVID-19, w tym również brak możliwości prowadzenia kampanii wyborczej, która jest podstawą demokracji, apeluję o przesunięcie terminu wyborów na czas bezpieczny dla naszych mieszkańców – pisze wójt do komisarza.