Trwa nabór wniosków do II edycji „WzMOCnij swoje otoczenie” – programu grantowego organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, który jest realizowany do końca br. O granty społeczne może ubiegać się samorząd, jego jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe działające w gminie Komorniki. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl.
Polskie Sieci Energetyczne S.A. jako właściciel 14 692 kilometrów linii oraz 107 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć, są obecne w ponad 1000 polskich gminach,
w których prowadzą działalność eksploatacyjną lub realizują projekty inwestycyjne. Na terenie ponad 70 z nich organizowana jest II edycja ogólnopolskiego programu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie”. Program skierowany jest m.in. do gminy Komorniki.
Na terenie gminy Komorniki PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400 kV Baczyna – Plewiska. Celem projektu jest poprawa pewności i bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w północno-zachodniej części Polski.
Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.
Pomysły na projekty mogą zgłaszać samorządy, ich jednostki budżetowe, np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej, a także organizacje pozarządowe. Ich inicjatywy mogą być zgłoszone w pięciu kategoriach:
- Zdrowie i opieka medyczna – w szczególności działania na rzecz walki z koronawirusem;
- Rozwój wspólnej przestrzeni publicznej;
- Oświata;
- Środowisko;
- Inne inicjatywy mieszczące się w celach programu.
Lista gmin zaproszonych do tegorocznej edycji, regulamin programu, zasady składania wniosków, dokumenty aplikacyjne oraz wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.wzmocnijotoczenie.pl. Wnioski są przyjmowane i rozpatrywane na bieżąco, a na realizację i rozliczenie przyznanych grantów laureaci mają czas do końca roku. Budżet programu na terenie całego kraju wyniesie ok. 2 mln złotych.
– Zdecydowaliśmy się na zmianę formuły z konkursu na program, aby móc lepiej zareagować na potrzeby lokalnych społeczności w tym trudnym czasie. W zeszłym roku otrzymaliśmy w sumie 284 zgłoszenia. 88 z nich wybraliśmy do realizacji. Mamy nadzieję, że w tym roku wśród zwycięskich projektów znajdzie się również gmina Komorniki – mówi Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji PSE. – Także w tym roku zależy nam, by projekty, które wesprzemy, wprowadzały pozytywne i trwałe zmiany w tutejszej społeczności i jednocześnie służyły przez długie lata. Poprzez program „WzMOCnij swoje otoczenie” chcemy stale przesyłać dobrą energię pomocy i społecznego zaangażowania, służąc mieszkańcom i sąsiadom naszych inwestycji – dodaje.
W ubiegłym roku dzięki grantom przyznanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na terenie gminy Buk zmodernizowano sprzęt komputerowy do obsługi Biblioteki Publicznej, tym samym umożliwiając digitalizację cennych materiałów archiwalnych. Zakupiono również tablice interaktywne, z pomocą których prowadzone są zajęcia dla dzieci i seniorów. Dzięki metodom komunikacyjnym e-Twinning możliwa jest międzynarodowa współpraca, co zwiększa szanse edukacyjne przedszkolaków i rozwija umiejętności seniorów.
—
Kontakt do Biura Prasowego programu:
Olga Walentynowicz
tel. +48 791 398 282
media@wzmocnijotoczenie.pl
***
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. Spółka jest własnością Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu
dla polskiej gospodarki. Zakres jej odpowiedzialności określony jest w ustawie Prawo energetyczne.
PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Spółka odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. Spółka udostępnia także, na zasadach rynkowych, zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne realizują zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki program inwestycyjny o wartości około 14 miliardów zł. Wszystkie przedsięwzięcia inwestycyjne ukierunkowane są na sprawną i niezawodną pracę infrastruktury przesyłowej, nawet w przypadku wyłączenia czy uszkodzenia jej niektórych elementów. Program uwzględnia zarówno modernizację wielu funkcjonujących dotychczas obiektów przesyłowych, jak również budowę nowej infrastruktury.