Zbudowana ponad 170 lat termu w Komornikach plebania, powszechnie dziś określana jako organistówka, ocaleje, dzięki podpisanej 3 września umowie o realizacji zadania dofinansowanego przez Rządowy Fundusz Polski Ład, Programu Inwestycji Strategicznych.
Zabytek o dużym znaczeniu dla polskiej kultury i nauki znajdował się w fatalnym stanie, groziła mu całkowita destrukcja, co byłoby dużą stratą nie tylko dla gminy Komorniki. Teraz wiadomo, że organistówka zostanie uratowana. Prace konserwatorskie przeprowadzi firma Renton Leszek Dzerzkiewicz. Wartość zadania to 5.089.000,00 zł. Dofinansowanie wynosi 4.361.781,90 zł. Wykonawca musi przeprowadzić prace w ciągu 24 miesięcy.
W XIX wieku był to najokazalszy budynek w Komornikach, nie licząc kościoła św. Andrzeja Apostoła. Proboszcz, ks. Franciszek Ksawery Malinowski sprowadził go w częściach z Dolnego Śląska, a mistrz z Dolska podjął się zadania połączenia drewnianej konstrukcji, wypełnienia przestrzeni między belkami szkieletowymi. Duchowny, choć nie miał akademickiego wykształcenia, zasłynął nie tylko w Polsce jako wybitny lingwista, goszczący w Komornikach wybitnych uczonych. Był też współzałożycielem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, protoplasty Uniwersytetu Poznańskiego i innych szkół wyższych.
Jak wiadomo, władze pruskie nie godziły się na założenie w Poznaniu uczelni. Tajne rozmowy na temat realizacji tego projektu wbrew sprzeciwowi zaborcy miały się toczyć właśnie w plebanii w Komornikach, z dala od rezydujących w Poznaniu pruskich urzędników i ich szpicli. Na tym właśnie polega historyczne znaczenie zabytku i szansa wykorzystania tego, gdy organistówka otrzyma drugie życie. Pomysłów na jej przeznaczenie, a także na rewitalizację sąsiedniego parku podworskiego, jest wiele. Dla gminy otwiera się możliwość stworzenia ciekawej przestrzeni dla mieszkańców, pojawiają się także szanse promocyjne, w grę wchodzi zwiększenie ruchu turystycznego.