W Szkole Podstawowej nr 1 w Plewiskach, przy koordynacji pani Klaudii Mikołajczyk-Bronki odbyły się zajęcia z projektu profilaktycznego „Jedno życie”. Udział wzięło 89 uczniów klas 7 i 8.
Projekt wspiera profilaktykę, uświadamia młodzież, jak cienka jest granica między spróbowaniem „jeden raz” używki, a uzależnieniem. Pokazuje na przykładach prowadzącego i jego znajomych, czyli realnych ludzi, jakie były skutki uzależnień oraz z czego one wynikały. Przyczyny są różne, młodzież nie jest całkowicie świadoma, dlaczego sięga po używki. Ważne jest, aby poznała czynniki, które często są przyczyną wejścia w świat uzależnień – społeczne (rodzina, wzorce społeczne, środowisko rówieśnicze) i psychologiczne (ucieczka z problemów świata realnego do świata nierzeczywistego, przeważnie do świata wirtualnego; nieprzystosowanie społeczne; ucieczka od emocji, problemów wewnętrznych: lęki, depresja, niska samoocena, trudności emocjonalne).
Oprócz przyczyn uzależnień, trzeba powiedzieć również o ich skutkach, ponieważ młodzież jest na różnych etapach swojego życia. Jeśli w danym momencie uważa że narkotyki, siecioholizm, fonoholizm, czy inne uzależnienia są ok, to muszą dowiedzieć się, jakie są ich skutki w przyszłości. Najlepiej obrazuje się to konkretnymi historiami, a nie suchymi regułkami. Dlatego przedstawione historie są historiami prawdziwych ludzi, którzy ponieśli często tragiczne żniwo swoich decyzji. Nierzadko były to: samobójstwo, przedawkowanie, myśli samobójcze, obniżenie poczucia własnej wartości, popadanie w kolejne uzależnienia, choroby psychiczne: lęki, depresje, schizofrenie, czy zaburzenia psychosomatyczne (m.in. problemy ze snem, wzmożony apetyt lub jego brak, zmęczenie).
Projekt został sfinansowany z budżetu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.