Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska informuje o wysokiej zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego PM10. Zjawisko to, wynikające m.in. ze słabego wiatru, ma występować przez cały wtorek, do północy, we wszystkich dużych miastach Wielkopolski i na ich obrzeżach. Możliwe jest odczuwanie pieczenia w oczach, kaszlu, bólu gardła.
Zalecane jest powstrzymanie się od intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, ograniczenie wietrzenia pomieszczeń, unikanie palenia w kominkach. Szczególną ostrożność powinny zachowywać osoby wrażliwe, chorujące, zwłaszcza na astmę. Opieką należy otoczyć osoby przewlekle chore, niepełnosprawne.
Pył PM10 to tzw. „pył gruby” – mieszanina zawartych w powietrzu cząsteczek nie większych niż 10 mikronów. W jego skład mogą wchodzić związki niebezpieczne, takie jak benzopireny, dioksyny, furany. Przyczyną występowania w powietrzu tego pyłu jest przede wszystkim spalanie paliw stałych i ciekłych, czyli np. palenie w piecach węglowych, używanie pojazdów z silnikiem spalinowym.