Stowarzyszenie Uniwersytet Międzypokoleniowej Integracji – Nauka i Kultura organizuje odczyt o wielowiekowej historii Plewisk, jednej z największych współcześnie wsi w Polsce i największej miejscowości należącej do gminy Komorniki. Patronat nad wydarzeniem objął Jan Broda, wójt gminy Komorniki, mieszkaniec Plewisk. Pomocy organizacyjnej udzielił Damian Konieczek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach.
Odczyt odbędzie się 26 marca (sobota) o godzinie 18 w Domu Kultury „Remiza” w Plewiskach (na zdjęciu), ulica Grunwaldzka 565. Wygłosi go historyk, mgr Michał Hirsch, doktorant w Zakładzie Historii Nowożytnej UAM w Poznaniu, autor publikacji, wśród których znajdują się dwie dotyczące gminy: „Komorniki, 720 lat” oraz „Osiedle Kwiatowe, historia i ludzie”.
Dzisiejsza nazwa osiedla obowiązuje dopiero 25 lat. Wcześniejsza, od powstania w 1935 roku, brzmiała Osiedle Plewiska. W 1987 roku obszar, na którym znajduje się osiedle, został wyłączony z gminy Komorniki stając się fragmentem miasta Poznania. Zestawiając dwie podane tu daty widzimy, że będąc już częścią poznańskiej dzielnicy Grunwald, osiedle jeszcze przez prawie 11 lat nosiło starą nazwę wiążącą je z Plewiskami.
Organizatorzy zapraszają do zapoznania się z ciekawą historią Plewisk. Pokazuje ona, jak rozrastające się od średniowiecza stołeczne miasto Poznań stopniowo wchłania okalające je tereny, aby stworzyć symbiotyczną strukturę materialną dla egzystencji mieszkańców.