Bitwa Warszawska zmieniła nie tylko przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Także historię Europy. Uratowała ją przed inwazją komunizmu. W tym roku mija sto lat od tego wydarzenia. Zostanie ono szczególnie upamiętnione, także w gminie Komorniki.
Już 14 sierpnia o godzinie 15 odbędzie się interaktywna rekonstrukcja wspomnień toczących się wokół tzw. Cudu nad Wisłą. Organizowana jest w Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, przy ul. Kościelnej 37.
Grupa rekonstrukcyjna udostępni żywą makietę (dioramę) szpitala. Będzie okazja zobaczyć dawny sprzęt medyczny, poznać różnice między dawną i dzisiejszą medycyną. W strefie dziecka obejrzeć operacją Misia, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.
Poznamy też dawną szkołę, używane przez uczniów przedmioty. Inne atrakcje, to lekcje kaligrafii, zabawy historyczne, pokaz retro aut i mody vintage. Na zakończenie wydarzenia, o godzinie 19 – projekcja filmu „1920. Bitwa Warszawska” (trzeba pamiętać o obostrzeniach epidemicznych, założyć maseczkę).
Msza św. w intencji bohaterów
Dzień później, czyli dokładnie w rocznicę Bitwy Warszawskiej, w kościele św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, o godz. 9 zostanie odprawiona msza św. w intencji bohaterów wojny z bolszewikami, pochodzących z gminy Komorniki.
Władze gminy złożą wiązankę kwiatów przed znajdującą się w świątyni tablicą upamiętniającą walczących za ojczyznę. Wielu z nich to bohaterowie podwójni. Niemal wprost z okopów I wojny światowej ruszyli bronić polskości tej ziemi w Powstaniu Wielkopolskim, a potem, jako żołnierze wojsk polskich, uczestniczyli w zmaganiach na wschodzie, broniąc granicy młodego państwa.
Za życia nie zostali za swe dokonania uhonorowani. Wprost przeciwnie – cierpieli prześladowania. Podczas okupacji Niemcy mścili się na powstańcach wielkopolskich, a po 1945 roku komuniści rozprawiali się z uczestnikami wojny przeciwko ZSRR. Swoje zasługi zmuszeni byli ukrywać. Władze gminy czynią starania o identyfikację tych podwójnych bohaterów i ich upamiętnienie.