Zgodnie z hasłem „Wiedza i kultura nobilitują człowieka”, które przyjęliśmy w lutym 2021 roku, w czwartek 23 lutego 2023 r., w Centrum Tradycji i Kultury, w samo południe, odbyło się pierwsze z nowego cyklu comiesięcznych spotkań „Czwartki Edukacyjno-Artystyczne”, opracowanego przez Zespół Programowy TO UMINiK, działający na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury, którym kieruje Dyrektor dr Damian Konieczek.
Tytuł spotkania brzmiał „Nie bądź obojętny. O pandemii i wojnie /słowno-muzyczne/ webinarium off line”, czyli w realu. Pomysł organizowania przez GOK seminariów tematycznych dla młodzieży ostatnich klas szkół naszej gminy, z możliwie największym udziałem w nich również osób dorosłych, nauczycieli i zaproszonych gości, jest wyrazem realizacji celu pod nazwą: „Integracja Międzypokoleniowa w kontekście wyzwań współczesności”. Aktualnie tak sformułowane zadanie podjęły już wszystkie organizacje i władze samorządowe w Polsce.
Ważne wydarzenia o różnym charakterze, dokonujące się wokół nas, powinny skłaniać każdego do uzmysłowienia sobie ich istoty, przemyślenia wpływu, jaki mają one na nasze życie codzienne oraz zastanowienia się nad ich bieżącymi i długofalowymi skutkami w skali regionalnej, krajowej czy też światowej. Mówimy przecież często, że świat jest „globalną wioską”.
Rozpoczynając organizowanie „Komornickich Czwartków Ed-Art.” nie zamierzamy jednak powielać drobiazgowych analiz zdarzeń dziejących się naszych oczach. Ich przebieg omawiają środki masowego przekazu, a więc telewizja, prasa, radio i różne fora internetowe. Zapewne po upływie pewnego czasu w pełni opiszą je również zawodowi historycy. Naszym zamiarem jest pobudzanie do refleksji nad obserwowanymi zjawiskami oraz silne zakotwiczenie w pamięci społecznej metod samodzielnej oceny ich doniosłości. Sądzimy, że tylko wyrobienie umiejętności dystansowania się do wartkiego strumienia informacji, płynących nieustannie z otaczającej nas rzeczywistości, pozwala zachować stabilność emocjonalną oraz układać racjonalnie swoje życie, jak również odpowiedzialnie podejmować ważne decyzje obywatelskie.
Mając na względzie powyżej przedstawione przesłanie, pierwsze spotkanie cyklu poświęciliśmy przypomnieniu, jak trudne dla całego świata były ostatnie trzy lata. Na początku 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa. 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła wojnę w pełnej skali, w celu zniszczenia państwa ukraińskiego i zabicia jak największej ilości utożsamiających się z nim ludzi (władze Rosji w ramach swej imperialnej doktryny podały że zamierzają „całkowicie wymazać Ukrainę z historii”).
W styczniu bieżącego roku doszło natomiast do tego potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczby dotyczące ilości ludzi, którzy ponieśli śmierć w wyniku wspomnianych kataklizmów i napaści Rosji na Ukrainę porażają swym ogromem. Wszystkim potrzebna jest chwila zadumy nad obrazami oraz słownym przekazem docierającym do nas w niepełnym przecież rozmiarze. Wspomnienie zmarłych i poległych ma nas ochraniać przed zobojętnieniem oraz brakiem zainteresowania losem innych. Niezbędna jest EMPATIA, najważniejsze z doznań, które czynią nas ludźmi. Spontaniczna empatia jest bezcennym darem natury, zjawiskiem psychicznym przybliżającym do absolutu.
Zawiadamiam naszych sympatyków, że pod wpływem tego o czym mówiliśmy na spotkaniu we czwartek 23.02.2023 roku, podjąłem decyzję o wzbogaceniu naszego zawołania z 2021 roku, przez dodanie słowa empatia. Teraz będziemy mówić: Wiedza, kultura i empatia nobilitują człowieka.
Franciszek Kulpa