Jubileuszowa w tej kadencji, XXX sesja Rady Gminy odbyła się w trybie zdalnym. Zaczęła się od komunikatu wójta Jana Brody o aktualnej sytuacji epidemicznej. Statystyki pogarszają się w ostatnich dniach, liczba zachorowań w gminie rośnie. – Trzymajmy się zdrowo, omijajmy koronawirusa – apelował wójt.
Mieszkaniec Komornik, Rafał Węgrzynowski poinformował radnych, że zgodnie z sugestią wójta zaskarżył do sądu administracyjnego uchwalony plan zagospodarowania dla terenu przy ul. Pasieka i Kwiatowej w Komornikach. Mieszkańcy nie odnieśli się do dokumentu w wymaganym czasie, zagapili się. Chcieli ponowić procedurę, wywołać dyskusję, bo sprzeciwiają się zapisom, ale radni nie zgodzili się na zwłokę. Rozstrzygnięcie należy do sądu.
Budżet na bieżący rok trzeba zmienić, zwiększając go o ok. 4,5 miliona zł. Do gminy wpłynęły dotacje i inne opłaty na konkretne zadania, m.in. na dodatkowe wynagrodzenia pracowników OPS związane z trudnymi warunkami pracy podczas epidemii. Zmieniona została też Wieloletnia Prognoza Finansowa.
Radni wyrazili zgodę na opracowanie planu zagospodarowania dla obszaru o powierzchni 3,8 ha w Komornikach przy ul. Towarowej. Teren ten w całości przeznaczony jest pod działalność gospodarczą. Wywołany został też plan dla terenu o powierzchni 0,17 ha przy ul. Młyńskiej, obok przedszkola „Raz dwa trzy”. Inwestor chce tu otworzyć żłobek z gabinetami lekarskimi i rehabilitacyjnymi. Zmiana zapisów planu ma umożliwić budowę obiektów o parametrach, które dotychczas możliwe nie były.
Radna Katarzyna Trzeciak miała wątpliwości, czy w tym miejscu powinna zostać otwarta jeszcze jedna placówka generująca duży ruch. Już istniejące przedszkole ma niewielki parking. Może być jeszcze gorzej i niebezpieczniej, gdyż wszyscy rodzice przyjeżdżają o tej samej porze. Komisja polityki przestrzennej, jak poinformowała przewodnicząca Julina Pankiewicz-Sobisiak, zajmowała się tym problemem. Inwestorzy są poinformowani, na jakie rozstrzygnięcia mogą liczyć, na co radni zwrócą uwagę. Radna Trzeciak dociekała też, jakie zajęcia dla dzieci będą się odbywać w gabinetach, czy będą one dostępne tylko dla dzieci z tej placówki.
Sytuację komplikuje droga, która ma tam powstać i krzyżować się z ul. Młyńską vis a vis przedszkola. Przewodniczący Marian Adamski przypomniał, że na obecnym etapie radni decydują tylko o przystąpieniu do realizacji planu, każdy może przyjść na obrady komisji i wyjaśniać wątpliwości. – Dziś i tak niczego nie rozstrzygniemy – mówił. – Ale nie wiemy, czy w ogóle jest sens wywołać ten plan – odpowiedziała radna Trzeciak. Klaudiusz Lipiński zauważył, że żłobek jest gminie potrzebny, ale trzeba rozważyć, czy powinien się znaleźć akurat tu. – Poczekałbym z tym planem. Może lepiej zająć się innymi i poczekać, aż inwestor znajdzie lepsze miejsce – dodał.
Piotr Wiśniewski stwierdził, że komisja wiele godzin na ten temat debatowała, padały te same argumenty, a decyzja była pozytywna. – Przystąpienie do opracowania nie wywołuje żadnych skutków. Inwestor zna nasze zastrzeżenia i wie, jak ma projektować – zakończył.
Czy dyrektor Biblioteki Publicznej powinien mieć zastępcę? Nowy statut tej placówki traktuje o nowej siedzibie, a także o tym. Marek Kubiak stwierdził, że stworzenie takiej funkcji jest niecelowe i niepotrzebne, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Wójt był innego zdania. Podkreślił, że zastępca nie zostanie powołany „z automatu”, nowy statut tylko zakłada taką możliwość. Biblioteka się rozwija, działa już w soboty, być może kiedyś otworzy się w niedziele, ma filie, pani dyrektor będzie coraz trudnej, powinna mieć zastępcę. Wciąż przybywa mieszkańców, czyli czytelników. Radni byli tego samego zdania – nowy statut zawiera zapis o możliwości powołania wicedyrektora.
Do etapu projektowania węzła Grunwaldzka, z tunelem pod torami kolejowymi, gmina Komorniki musi dopłacić 45 tys. zł, bo trzeba było przeprojektować parking typu park&ride. Radni wyrazili na to zgodę, a także na finansowanie całej budowy do 2023 roku. Gmina jest współuczestnikiem tego przedsięwzięcia w prawie 30 procentach.
Trzy uchwały dotyczyły lokalnych podatków. Radni zgodzili się na obniżenie ceny skupu żyta, by można było uchwalić podatek rolny. Podatek od nieruchomości będzie, zgodnie z rządowymi wytycznymi, wyższy, ale mniejszy od maksymalnego. Klaudiusz Lipiński postulował pozostawienie go na obecnym poziomie, skoro samorząd zwalnia z niego niektórych przedsiębiorców. Wójt zwrócił uwagę, że podwyżka nie jest wysoka. Gmina jest w tej samej sytuacji, co firmy, też boryka się z mniejszymi dochodami. Gdyby teraz zostawić wymiar dotychczasowy, a potem go gwałtownie zwiększyć, byłoby to bolesne.
– Jeżeli chcecie niższych podatków, ograniczcie swoje oczekiwania, bo skądś pieniądze trzeba brać – proponował wójt. Wszyscy członkowie przedmiotowej komisji, jak poinformowała przewodnicząca Edyta Błaszczak, we wtorek opowiedzieli się za podniesieniem stawek. – Lepiej teraz podnieść je minimalnie niż potem drastycznie – dodała. Trzy osoby sprzeciwiły się uchwale, trzy się wstrzymały, reszta była za. W listopadzie i grudniu przedsiębiorcy działający w branżach fitness, hotelarskiej, gastronomicznej zostaną, decyzją radnych, całkowicie zwolnieni z podatku od nieruchomości.
Nocny autobus nr 243 zmienia numerację na 215, inaczej zlokalizowane zostaną przystanki. Przebieg przez gminę Komorniki się nie zmienia, ale i tak trzeba było zmodyfikować porozumienie z miastem Luboń.
Radni bez dyskusji zaakceptowali „Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Komorniki na lata 2021 – 2025”. Na temat „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021” też wyrazili się pozytywnie, ale mieli pytania. – Czy liczba nowych punktów sprzedaży alkoholu wpłynęła na spożycie? – dociekał Marek Kubiak. Wojciech Baran, przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień odpowiedział, że drastycznej różnicy nie ma. Skala zażywania narkotyków jest mniejsza, a w spożywaniu alkoholu dużych różnic nie ma. – Słyszeliśmy, że w kwietniu, gdy zaczęła się pandemia, w sklepach nastąpił wzrost sprzedaży alkoholu. Potem jednak sytuacja wróciła do normy – wyjaśniał Wojciech Baran.
Podczas omawiania „Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2021-2023” Dorota Trocha pytała o wpuszczanie do szkół psów, które mogą wyczuć zabronione substancje. Dowiedziała się, że wchodzi to w grę tylko w uzasadnionych przypadkach.
Program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2021 rok też został uchwalony. Sekretarz gminy, Olga Karłowska zapewniała, że gminie zależy, by organizacje aktywizowały mieszkańców, działając w takich dziedzinach, jak sport, kultura, zdrowie, opieka nad niepełnosprawnymi, animacja seniorów, ochrona zwierząt. W listopadzie odbyła się konsultacja w tej sprawie, żadna z organizacji uwag nie zgłosiła.
Ulice w Komornikach, obok Złotej, na wniosek inwestora otrzymają nazwy „Miedziana” i „Srebrna”.