Fake news a sprawa cmentarza w Komornikach

Powiększenie cmentarza w Komornikach wymaga pozyskania gruntów na ten cel. Władze gminy prowadzą działania,  które nagle zaczęły budzić wątpliwości, do mediów społecznościowych trafiły niesprawdzone informacje i niesprawiedliwe komentarze. „Nowiny Komornickie” publikują wypowiedzi osób zaangażowanych w sprawę cmentarza.

Jan Broda, wójt gminy Komorniki:

Od kilku lat brak jest miejsc grzebalnych na terenie komornickiego cmentarza parafialnego. Sprawa powszechnie znana. Już wcześniej znaleźliśmy dobrą lokalizację na cmentarz komunalny, niestety okoliczni mieszkańcy protestowali na tyle skutecznie, że Rada Gminy wycofała się z tego miejsca (rok 2010). W Studium zagospodarowania zarezerwowaliśmy teren za torami kolejowymi przy ul. Jeziornej. Ta lokalizacja również wzbudza niezadowolenie mieszkańców osiedla Kompozytorów w Szreniawie mimo, że od cmentarza odgradza ich nasyp z z torami kolejowymi.

Gmina w ostatnich latach uzyskała opinie na temat możliwości powiększenia istniejącego cmentarza parafialnego, opracowała plan zagospodarowania przestrzennego i przystąpiła do pozyskiwania gruntów. Wszystkie te poczynania były przedstawiane Radzie Gminy w bieżących sprawozdaniach z działalności wójta. Nic więc nie dzieje się ukradkiem, pod stołem czy w tajemnicy przed mieszkańcami. O wszystkich krokach wie ksiądz proboszcz, bo tylko we współpracy z nim możemy cmentarz powiększyć. Dla powiększenia cmentarza konieczne jest pozyskanie trzech działek. Dwie zostały nabyte drogą kupna, a trzecia, największa, dwuhektarowa, w drodze zamiany. Szczegóły znajdują się w zarządzeniach wójta: z 2 sierpnia  W sprawie przeznaczenia do zbycia w drodze zamiany nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Komorniki oraz ogłoszenia wykazu nieruchomości przeznaczonej do zbycia (Zarz. 547)

oraz2022.09.27 – W sprawie nabycia na własność działki połozonej w Plewiskach o nr ewid. 1122 i działek położonych w Komornikach o nr ewid. 17065/39 i 1705/12 (Zarz. Nr 577/2022).

Przygotowanie oraz realizacja transakcji zamiany jest oczywiście poprzedzona pertraktacjami, a następnie opracowaniem operatów szacunkowych poszczególnych działek. Zamiana odbywa się na zasadzie wartościowej, a nie obszarowej. Oczywiście jeśli działki mają taką samą wartość i wielkość, byłoby to możliwe, aczkolwiek zdarza się bardzo rzadko.

Pewien użytkownik facebooka zauważył znaczną różnicę powierzchni zamienianych działek i wraz z komentującymi zaczął snuć domysły o żenująco niskim poziomie. Nawet była radna napisała coś  o skrytym działaniu, w domyśle, delikatnie mówiąc, o niezgodnym z prawem działaniem wójta. Bzdury totalne, widać cztery lata w Radzie Gminy niczego tej pani nie nauczyły. Bardzo przystępnie opisał całą sprawę wiceprzewodniczący Rady Gminy pan Piotr Wiśniewski. Widać, że gruntownie zapoznał się ze sprawą.  Radni opozycji wystąpili z interpelacją, na którą już otrzymali wyczerpującą odpowiedź. Gdyby czytali sprawozdania wójta z działań między sesjami, interpelować nie musieliby. Wszystkie zarządzenia są widoczne i dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej, najczęściej jeszcze w dniu wydania.

Nie kieruję tych słów do tych, którzy lubują się w obnażaniu swego wątpliwego intelektu, lecz do przeciętnych użytkowników mediów społecznościowych, którzy traktują je jako źródło informacji i rozrywki. Tak zwane fake newsy potrafią wiele namieszać, psuć komuś opinię, po prostu uprzykrzać życie. Zanim Państwo postawicie lajka lub przyłączycie się do komentarzy, sprawdźcie, czy to, co czytacie, oparte jest na faktach. Po co się ośmieszać.

Piotr Wiśniewski, wiceprzewodniczący Rady Gminy i wiceprzewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej:

Każdy chciałby, żeby był cmentarz, ale najlepiej nie za blisko miejsca zamieszkania, dobrze skomunikowany, blisko kościoła, itd, itp. Obecne przepisy nakładają na gminy obowiązek urządzenia cmentarza komunalnego. W dodatku precyzują, jak ma taki cmentarz wyglądać, na jakich rodzajach gruntu się znajdować i jakie wymogi funkcjonalne spełniać.
W gminie Komorniki na początku tej kadencji radni jednogłośnie podjęli decyzję o podjęciu działań w celu rozbudowy obecnego cmentarza parafialnego na obecnie wskazanym terenie. Wiązało się to z koniecznością zmiany takich przepisów, jak gminne studium uwarunkowań i rozwoju gminy, miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Wymagało to wielu uzgodnień, również środowiskowych i badań pod kątem możliwości organizowania pochówku. Tu również wszyscy radni byli za.
Kolejny etap to pozyskanie terenu na ten cel. Wójt może w tym przypadku teren albo kupić za zgodą właścicieli, albo zamienić. Obie te transakcje, a w szczególności ta druga, muszą zostać przeprowadzone z uwzględnieniem ceny rynkowej poszczególnych nieruchomości. Daleki jestem od sugerowania błędnej wyceny, ponieważ musi ona zostać zgodnie z ustawą dokonana przez biegłego i uprawnionego do wyceny rzeczoznawcę majątkowego w formie operatu szacunkowego. Tylko taki dokument jest podstawą do ewentualnych działań w tym zakresie.
Można oczywiście deliberować nad przyszłym potencjałem wykorzystania i wartości poszczególnych nieruchomości, zakładając różne scenariusze ich przyszłego ewentualnego przeznaczenia, pod warunkiem, że zostaną spełnione różne warunki pozwalające na realizację takich założeń. Jednak to wójt musi podjąć decyzję na dziś, tu i teraz. To radni postawili go swoimi decyzjami w takiej konieczności, decydując o rozbudowie obecnego cmentarza. Dziś ci sami radni poddają w wątpliwość podejmowane decyzje.
Nie oceniam, czy decyzja o wymianie tych gruntów jest najbardziej słuszną z możliwych, nie wiem też, czy nie jedyną z możliwych, aby móc wypełnić wolę radnych. Jestem jednak przekonany, że jest to decyzja oparta o przepisy prawa, transparentna i z pewnością podyktowana dobrem gminy i jej mieszkańców. Z pewnością nie jest to decyzja łatwa, ale takie na tym stanowisku trzeba podejmować. Także mi trudno pogodzić się z nieproporcjonalnością wynikająca z tej zamiany. Jednak nie znam szczegółów negocjacji z właścicielami nieruchomości. Nie każdy musi się zgodzić na proponowane zmiany i czasem konieczny jest kompromis. Być może i w tym przypadku zamiast bezpośredniej sprzedaży w grę wchodziła tylko wymiana. O wywłaszczeniu w tym przypadku mowy być nie może. Dlatego daleki jestem od wyrokowania i kategorycznych osądów, tym bardziej, że wiem, jak bardzo ten cmentarz jest nam wszystkim potrzebny.
[MEC id="834"]

TELEFON ALARMOWY

  • 112 – POLICJA, STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE RATUNKOWE

POLICJA

  • 997 – z telefonu stacjonarnego
  • 61 841 48 90 i 61 841 48 92 – Komisariat Policji w Komornikach
  • 519 064 516 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (lewa strona od ul. Poznańskiej)
  • 516 902 835 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (prawa strona od ul. Poznańskiej, Głuchowo, Chomęcice, Rosnowo, Rosnówko, Walerianowo)
  • 519 064 515 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (lewa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 078 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (prawa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 065 – Dzielnicowy Rejonu Wiry, Łęczyca, Szreniawa, Jarosławiec, Kątnik

STRAŻ GMINNA W KOMORNIKACH:

  • 986
  • 61 8107 303 – Komenda Straży Gminnej
  • 661 434 360 – patrol

STRAŻ POŻARNA:

  • 998 | 112
  • 61 651 78 90 – OSP Plewiska

ZDROWIE:

  • 999 | 112 – Pogotowie Ratunkowe:
  • 61 853 53 52 24h/dobę – Centrum Informacji Medycznej Tel-Med

Przychodnie Lekarskie:

  • 798 524 154 – Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego w Komornikach, ul. Stawna 7/11
  • 61 600 64 33, 61 600 64 34 – Centrum Medyczne Komorniki sp. z o.o. w Komornikach, ul. Stawna 7 (II piętro)
  • 61 651 76 41 – NZOZ KORAMED, Plewiska, ul. Grunwaldzka 571
  • 61 651 79 70 – NZOZ Twoja Przychodnia, Plewiska, ul. Grunwaldzka 508
  • 732 515 515 – Przychodnia Lekarza Rodzinnego Vita-Med, ul. Komornicka 192, Wiry, I Piętro (budynek SPOŁEM)
  • 61 839 10 30; 512 075 575 – NZOZ OMEDICA, Poznań, ul. Stęszewska 41

POGOTOWIE ENERGETYCZNE:

  • 991

POGOTOWIE GAZOWE:

  • 992

AUTOBUSY GMINNE:

  • 61 810 81 71

WODOCIĄGI GMINNE:

  • 607 678 199

KANALIZACJA GMINNA:

  • 604 411 611

ZWIĄZEK MIĘDZYGMINNY „CENTRUM ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW – SELEKT”:

  • 731 400 065
  • 731 400 095
  • 731 500 034