Zmniejszenie obciążeń podatkowych poprawiło finansową sytuację Polaków, jednak pozbawiło samorządy znacznej części dochodów. To one zmuszone zostały do finansowania kosztów polityki uprawianej przez rząd. Radni gminy Komorniki przyjęli stanowisko, w którym domagają się ustawowych zmian zasad organizacji finansów publicznych. Gmina, co jest zapisane w Konstytucji, nie powinna z własnych zasobów płacić za zadania powierzone przez administrację państwa.
Oto treść stanowiska:
Do 15 listopada 2019 r. wójtowie, burmistrzowie i prezydencji przedłożyli swoim radom i Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekty uchwał budżetowych na 2020 rok. Ten ustawowy obowiązek został wykonany, jednakże realizacja kolejnego budżetu w wielu przypadkach wymagać będzie podwyższenia podatków i opłat lokalnych, a także zmniejszenia wydatków bieżących, rezygnowania z części inwestycji czy remontów infrastruktury komunalnej.
Odciążenie podatkowe Polaków wpływa korzystnie na ich bezpośrednią sytuację finansową, co należy przyjąć z zadowoleniem. Jednak przerzucenie na barki samorządów lokalnych kosztów polityki rządowej powoduje wyraźne uszczuplenie dochodów własnych JST. Ubytki w podatku dochodowym od osób fizycznych, podwyżki wynagrodzeń np. w oświacie i służbie zdrowia czy podniesienie płacy minimalnej i zasad jej naliczania, wreszcie ciągłe niedofinansowanie zadań zleconych oraz podwyżki cen energii skutkujące wzrostem kosztów usług, powodują niebezpieczne dużą rozpiętość między dochodami a wydatkami. Trudno się spodziewać, aby prognozowany wzrost dochodów z podatków zapobiegał problematycznej sytuacji, szczególnie że przychód zależeć będzie od trudnej do przewidzenia koniunktury gospodarczej. Brak konkretnych rekompensat pomniejszonych dochodów i wzrost kosztów realizacji ustawowych zadań gminnych prowadzić będzie nieuchronnie do pogorszenia jakości życia mieszkańców naszych małych ojczyzn.
Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, czując odpowiedzialność za pomyślny rozwój społeczności lokalnych, wnosimy o ustawowe zmiany zasad organizacji finansów publicznych i daleko idące ich przemodelowanie z poszanowaniem konstytucyjnej zasady adekwatności dochodów do zadań powierzonych samorządom (art. 167 ust. 1 Konstytucji RP).