Problem ten budzi ostatnio kontrowersje, zdarzają się nieporozumienia, regulamin nie zawsze jest właściwie rozumiany. Największe wątpliwości występują we wspólnotach mieszkaniowych. Jak informuje Związek Międzygminny Selekt, który prowadzi gospodarkę odpadami na terenie gminy Komorniki, w ostatnich latach częstotliwość odbioru odpadów z obiektów wielorodzinnych nie zmieniła się.
– Jeżeli jakakolwiek częstotliwość uległa zmianie, to tylko odbioru odpadów selektywnych z nieruchomości jednorodzinnych. W latach 2017-2019, od grudnia do marca, odbywał się co miesiąc. Od kwietnia do listopada – co dwa tygodnie. Teraz przez cały rok odpady selektywne odbierane są co dwa tygodnie – informuje Dorota Lew-Pilarska, przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego Selekt.
Aktualny harmonogram wywożenia odpadów z budynków wielorodzinnych jest następujący: zmieszane – co tydzień; BIO – co tydzień; selektywne – co dwa tygodnie.
Selekt przypomina, że obowiązkiem właściciela, zarządcy, administratora jest „dostosowanie liczby pojemników do liczby mieszkańców i częstotliwości odbioru odpadów zgodnie z obowiązującym harmonogramem”.
Regulamin Selektu, zaakceptowany przez SANEPID i wojewodę głosi, że odbiór surowców wtórnych ze wspólnot mieszkaniowych powinien odbywać się nie rzadziej niż co cztery tygodnie. A odbywa się dwukrotnie częściej.
Dużym problemem jest to, że mieszkańcy nie zawsze dbają o zmniejszenie objętości odpadów selektywnych. Powinni zgniatać butelki, kartony i inne przedmioty, wtedy miejsca w pojemnikach zrobi się więcej, surowce nie będą wysypywać się na zewnątrz.