24 września 2023 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która wprowadziła długo oczekiwaną reformę planowania przestrzennego w Polsce. Jedną z najważniejszych zmian w systemie planowania przestrzennego jest wprowadzenie nowego dokumentu rangi aktu prawa miejscowego – planu ogólnego.
16 maja 2024 r. weszły w życie ostatnie przepisy wykonawcze, w związku z czym Rada Gminy Komorniki przystąpiła do sporządzenia tego dokumentu 20 czerwca 2024 r.
Co ze studium?
Plan ogólny zostanie sporządzony dla całego obszaru gminy Komorniki i zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Obecnie obowiązujące studium wygaśnie 1 stycznia 2026 r., co oznacza, że plan ogólny należy przyjąć do końca 2025 r. W przypadku braku planu ogólnego niemożliwe będzie prowadzenie jakichkolwiek nowych prac o charakterze planistycznym na terenie gminy, w tym wydawania warunków zabudowy.
Dlaczego plan ogólny jest tak istotny?
Z momentem uchwalenia przez radę gminy planu ogólnego wygaśnie studium. Obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym gminy. Niemniej, w przypadku uchwalania nowych planów miejscowych, należy zapewnić ich zgodność z planem ogólnym.
Co istotne, ustalenia planu ogólnego będą wiążące nie tylko przy uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, ale również przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. W planie ogólnym może zostać wyznaczony obszar, w graniach którego można będzie wydawać decyzje o warunkach zabudowy.
W planie ogólnym nie będzie możliwe wyznaczanie terenów mieszkaniowych bez uzasadnienia, ponieważ reforma planowania przestrzennego wprowadziła obowiązek bilansowania nowych terenów mieszkaniowych w oparciu o aktualną i prognozowaną liczbę mieszkańców. Ważne – przepisy narzucają stosowanie konkretnych wzorów do wyliczenia zapotrzebowania na nowe tereny mieszkaniowe.
Co będzie zawierał plan ogólny?
Plan ogólny ustali zasady rozwoju gminy dzieląc jej teren na strefy planistyczne, w których jednoznacznie określone zostaną nie tylko obszary przeznaczone pod zabudowę czy obszary chronione przed zabudową, ale także:
- profil funkcjonalny poszczególnych terenów – który oznacza funkcję danego terenu oraz wskazuje możliwość i rodzaj jego zabudowy, np.: zabudowa mieszkaniowa, usługowa, przemysłowa,
- wskaźniki zagospodarowania terenu – które określają wysokość budynków, powierzchnię działki, jaką mogą zająć budynki oraz powierzchnię działki stanowiącą zieleń.
Dodatkowo w planie ogólnym mogą zostać wyznaczone obszary uzupełnienia zabudowy – czyli te obszary, w których możliwe będzie wydawanie decyzji o warunkach zabudowy.
Na jakim etapie jesteśmy i co czeka nas dalej?
- Od 25 lipca do 1 października 2024 roku zbieramy wnioski do projektu planu ogólnego. Jest to moment, w którym można zgłosić swoje oczekiwania względem projektowanego dokumentu.
Ważne, by wnioski złożyć na formularzu „pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego” (pobierz formularz), wprowadzonym Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509). Formularz dostępny jest m. in. na stronie internetowej Urzędu Gminy Komorniki www.komorniki.pl/planowanie-przestrzenne, a także w zakładkach – „planowanie przestrzenne” – „plan ogólny” na stronach bip.komorniki.pl i komorniki.pl
Wnioski składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, na formularzu w postaci papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego. Wnioski w formie papierowej należy wysłać na adres: Urząd Gminy Komorniki, ul. Stawna 1, 62-052 Komorniki, a w formie elektronicznej na adres: pog@komorniki.pl lub za pomocą platformy ePUAP na adres /UGKomorniki/skrytka
Składający wniosek podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazuje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem oraz może podać dodatkowe dane do kontaktu, takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu.
- Zebrane wnioski (te od Państwa, jak i od Instytucji wymienionych w przepisach prawa) zostaną przeanalizowane, wykonane zostaną niezbędne opracowania, analizy i obliczenia, czego wynikiem będzie projekt planu ogólnego.
- Projekt zostanie przekazany Instytucjom (wskazanym w ustawie) do zaopiniowania i uzgodnienia.
- Po uzyskaniu kompletu wymaganych prawem opinii i uzgodnień, projekt planu ogólnego zostanie poddany konsultacjom społecznym. To moment, w którym można zapoznać się z projektowanym dokumentem, wziąć udział w spotkaniu z projektantem, złożyć ewentualne uwagi. Uwagi składa się na tym samym formularzu, co wnioski.
- Jeśli projekt planu ogólnego nie będzie wymagał zmian wynikających ze złożonych uwag, zostanie on przekazany Radzie Gminy Komorniki do uchwalenia.
Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej Urzędu Gminy Komorniki – zakładka planowanie przestrzenne – plan ogólny, gdzie na bieżąco informujemy o postępach prac nad planem ogólnym.
Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych.
Pracownicy Wydziału Planowania Przestrzennego służą pomocą w razie wątpliwości lub pytań.