W roku szkolnym 2021/2022 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach przeprowadzona została innowacja pedagogiczna pt: „Ślady I i II wojny światowej w mojej małej ojczyźnie, jaką jest gmina Komorniki”.
W ramach innowacji uczniowie naszej szkoły zwiedzili miejsca związane z I i II wojną światową w gminie Komorniki, jak np.: siedzibę nazisty Arthura Greisera w Jeziorach (obecnie muzeum WPN), „Ogród Pamięci” przy ul. Kościelnej w Komornikach, gdzie w listopadzie ubiegłego roku uczniowie zapalili znicze przy pomnikach upamiętniających żołnierzy Armii Wielkopolska, Powstańców Wielkopolskich, ofiar Powstania Styczniowego czy ofiar Katynia. Pochyliliśmy się również nad kamieniem pamiątkowym upamiętniającym lokację Komornik. Dotknęliśmy ,,Dębu Katyńskiego” poświęconego pamięci córki gen. Józefa Dowbora Muśnickiego – pilot por. Janiny Antoniny Lewandowskiej.
Uczniowie klas siódmych odwiedzili Fort Winiary, Muzeum Uzbrojenia i Armii Poznań na poznańskiej Cytadeli. Odwiedziliśmy pobliskie muzeum martyrologiczne w Żabikowie. Wybiegliśmy również nieco dalej poza granice Komornik i w rocznicę zamordowania mieszkańców Mosiny oddaliśmy im cześć przy tablicy pamiątkowej na Rynku w Mosinie – w miejscu upamiętniającym tenże mord.
Odbyliśmy podróż w przeszłość, zwiedzając centrum Poznania starym tramwajem – „Bimbą”, uczestniczyliśmy w zajęciach w Muzeum „Brama Poznania”. Uczniowie, uczestnicząc w tym projekcie, dostrzegli takie miejsca związane z historią I i II wojny światowej w gminie Komorniki jak np:
– „Greiserówka” – droga betonowa prowadząca do rezydencji nazisty Arhura Greisera zbudowana w czasie II wojny światowej,
– tablica pamiątkowa przy kościele św. Andrzeja w Komornikach ku czci poległych mieszkańców Komornik w czasie ostatniej wojny,
– tablica pamiątkowa w Chomęcicach upamiętniająca postać Andrzej Kopy – podpułkownika artylerii Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, działacza niepodległościowego i społecznika, rolnika, jednego z organizatorów powstania wielkopolskiego i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej,
– Most Żydowski – pozostałość po robotach przymusowych w czasie II wojny światowej związanych z budową autostrady A2 Warszawa-Berlin; mieszkańcy nazywają go Mostem Żydowskim, gdyż budowany był przez Żydów w ramach niemieckich prac przymusowych w 1941 roku; Żydów przywożono kolejką wąskotorową z sąsiedniego Żabikowa; przypuszcza się, że część z nich została pochowana na pobliskich łąkach,
– tablice pamiątkowe ku czci Powstańców Wielkopolskich znajdujące się przed Domem Kultury w Wirach; wiedzę o powstańcach wielkopolskich, powiązanych z ziemią komornicką gromadził Benedykt Wieloch – członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej, jak i Maria Sikorska i Zenon Majchrzak, mieszkańcy Wir; 28 października 2006 r., podczas uroczystości poprzedzonej mszą świętą, została odsłonięta tablica z nazwiskami Powstańców Wielkopolskich; druga, mniejsza tablica została odsłonięta w 2008 r.,
– Pomnik w Działdowie, którego autorem jest Ryszard Wachowski; pomnik znajduje się w okolicy lasu w Komornikach, gdzie w czasie II wojny światowej odbywały się masowe egzekucje więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego – Działdów (Soldau); pomnik przedstawia olbrzymią dłoń wyciągniętą ku niebu, jakby w ostatnim, pośmiertnym wezwaniu.
W ramach Koła Historycznego przeprowadziliśmy również konkurs: „Moja mała ojczyzna”, którego celem było poszukiwanie zapomnianych miejsc, spisywanie wspomnień osób, które przeżyły bardzo wiele i pamiętają dawne czasy związane z gminą Komorniki. Efektem tego konkursu były prezentacje i filmy o swoich przodkach, uwiecznione rodzinne wspomnienia czy odkryte miejsca pamięci związane z historią gminy i Plewisk. Młodzież w ramach Koła Historycznego spotkała się też na lekcji żywej historii z przedstawicielami „Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych” oraz uczestniczyła w konferencji na temat Obozu Martyrologicznego w Żabikowie. Podsumowaniem tego projektu – innowacji była wystawa prac uczniów.
Celem tej innowacji, projektu historycznego: „Ślady I i II wojny światowej w mojej małej ojczyźnie jaką jest gmina Komorniki” było większe zainteresowanie młodzieży małą ojczyzną jaką jest gmina Komorniki oraz odszukanie miejsc, które czasami bywają zapomniane i wymagają odkrycia na nowo. Projekt był skierowany do uczniów klas 4, 7 i 8. Podczas tego projektu dzieliliśmy się swoimi pracami i wiedzą ze szkołą w Borku Wiekopolskim, która w tym samym czasie realizowała podobną innowację pedagogiczną.
W tym samym czasie w naszej szkole realizowany był inny projekt historyczny „Rok Tytusa i Jana Działyńskich”, w którym wszystkie klasy naszej szkoły odwiedziły zamek w Kórniku, uczestniczyły w konkursie wiedzy o patronach szkoły, przygotowywały gazetki ścienne związane z patronami szkoły.
Projekt jeszcze trwa i prowadzony jest przez dyrekcję szkoły i zespół do spraw kultury i pamięci historycznej. Jesienią szkoła otrzyma sztandar. Został ułożony i wprowadzony w życie hymn szkoły.
Grzegorz Żurek, nauczyciel historii SP1 w Plewiskach