W Szkole Podstawowej w Wirach gościł pisarz i podróżnik Radosław Nawrot. Z wykształcenia prawnik, pracuje jako dziennikarz sportowy. Pasjonat historii, geografii, filmu, a przede wszystkim przyrody i zoologii. Był także uczestnikiem i zwycięzcą teleturnieju ,,Wielka Gra” z tematu ,,Zwierzęta wysp świata”.
Radosław Nawrot jest autorem powieści ,,Szachownica”, która została wyróżniona w konkursie literackim Wydawnictwa Miejskie Posnania i Fundacji Rozwoju Miasta Poznania na powieść o Powstaniu Wielkopolskim. Oprócz tego napisał książki o Lechu Poznań pt.: ,,Okoń” oraz „Najsłynniejsze mecze Lecha Poznań”. Jest także twórcą serii komiksów „Słynni polscy olimpijczycy”, a wcześniej zbioru najlepszych cytatów z komentatorów sportowych „Słońce zachodzi za wschodnią trybuną stadionu”. Jego ostatnie dzieła to ,,Australia, no worries” oraz ,,Gaspar da Gama”.
Podczas wizyty odbyła się promocja jego najnowszej powieści pt.: ,,Gaspar da Gama”. Tytuł książki odnosi się do nazwiska wielkiego Polaka, poznaniaka, który uczestniczył w wyprawie jednego z najsłynniejszych odkrywców świata – Vasco da Gamy. Potomek poznańskich Żydów świadczył Portugalczykom nieocenione usługi nawigacyjne, geograficzne i administracyjne. Dzięki swym zdolnościom przyczynił się do uratowania wyprawy odkrywcy drogi do Indii. Początkowo był on torturowany przez znanego żeglarza, po czym stał mu się szczególnie bliski, do tego stopnia, że ochrzcił go swoim nazwiskiem.
Akcja książki rozpoczyna się w Boże Narodzenie 1524 roku, kiedy w Indiach umiera Vasco da Gama. Pozostawia on po sobie testament, w którym nakazuje odnalezienie tytułowego bohatera. Gaspar da Gama to mało znana postać, której dalsze losy do dziś nie są znane. Książka ta w pewnym sensie jest próbą wyjaśnienia, jak mogła potoczyć się jego historia. W utworze przeplatają się fakty z fikcją literacką. W powieści występują postacie prawdziwe, np. Jorge de Meneses, odkrywca Nowej Gwinei, polski żeglarz Jan Bocian czy Józef Struś, jeden z najwybitniejszych lekarzy w Polsce.
Autor w trakcie spotkania nawiązywał także do swoich innych utworów. Opowiadał o podróżach do Australii, Ameryki czy Europy. Jego historie były pełne anegdot i ciekawostek, o których nikt z nas wcześniej nie słyszał. Pan Nawrot przybliżył nam faunę i florę Tasmanii. Mieliśmy okazję usłyszeć dźwięk, który wydaje z siebie diabeł tasmański. Jest to stworzenie budzące największy strach oraz niechęć wśród ludzi mieszkających w Australii i nie tylko.
Dowiedzieliśmy się także wiele o kangurach, które Australijczycy zjadają. Po spotkaniu wiemy też, że dzięki wyprawie naszego rodaka, Gaspara da Gamy oraz innych odkrywców w naszych kuchniach mamy wiele cennych przypraw, które ubogacają smaki dań. Dla niektórych ciekawostką okazał się fakt, że kiedy my zaczynamy cieszyć się z nadchodzącego lata, to w Australii aktualnie rozpoczyna się zima.
Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, ciekawe opowieści podróżnicze, przybliżenie nam historii Gaspara da Gamy oraz podarowane książki dla czytelników biblioteki szkolnej. Z pewnością dla uczniów SP Wiry będzie to niezapomniane spotkanie. Liczymy na kolejne odwiedziny w przyszłym roku szkolnym.
Luiza Matuszewska