Pierwszy dzwonek szkolny to duże przeżycie dla dzieci i ich rodziców, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy przekraczają próg placówki oświatowej. Następują duże zmiany w życiu rodzinnym, codzienne czynności trzeba zreorganizować. Siebie i dziecko warto przygotowywać do nowych obowiązków.
Dobrym pomysłem wydaje się zabranie pociechy na spacer przyszłą drogą do szkoły. Podczas przechadzki zwrócić uwagę na przejścia dla pieszych, lokalizację przystanków komunikacji i przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach. Zapoznajmy dziecko, o ile to możliwe, z wyglądem szkoły, placu zabaw, boiska. Pomoże to przyszłemu uczniowi uniknąć stresu spowodowanego wejściem w nowe otoczenie.
Pomyślmy też o zmianie wakacyjnych nawyków i stopniowe przygotowanie dzieci do codziennej rutyny. Dobrze byłoby wdrożyć wcześniejsze udawanie się maluchów na nocny spoczynek i uczenie ich, że ubrania powinny być uszykowane wieczorem a nie rano. Pamiętajmy, aby dziecko, póki pogoda na to pozwala, jak najwięcej czasu spędzało na powietrzu. Poprawi to zasypianie i nocny wypoczynek.
Czas
spędzany w szkole bardzo różni się od tego w domu czy na
podwórku. Trzeba więc pomyśleć o harmonogramie posiłków,
przygotowaniu jadłospisu, określenie pór spożywania – by uczeń
nie miał potrzeby sięgania po kanapkę w czasie lekcji, a po
powrocie ze szkoły
z
apetytem zjadł obiad.
Przez częste rozmowy na tematy szkolne okazujemy podopiecznym zainteresowanie. Z czasem okażą się one codzienną rutyną i nie będziemy zmuszeni do wypytywania o każdy drobiazg. Pozwoli nam to wychwycić cenne informacje o nieprawidłowościach i zagrożeniach, w porę interweniować lub przestrzec.
Funkcjonariusze Straży Gminnej prowadzą w ciągu roku szkolnego prelekcje na temat ogólnych zasad bezpieczeństwa, ale nigdy nie jest tego zbyt wiele. Dlatego gorąco zachęcamy rodziców i opiekunów do częstych rozmów z dziećmi na te tematy. Nie po to, by je straszyć, ale by poznały realia środowiska.
Stefan Silski
Komendant Straży Gminnej