Selekt przypomina o obowiązkach właścicieli nieruchomości zamieszkałych, zarządców wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych

W myśl Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Dz.U.2023.1469 t.j. właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:

–   wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów,

–   zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie oraz sposobem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ust. 1;

–   pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi;

–   realizację innych obowiązków określonych w regulaminie.

Ponadto na podstawie Uchwały Nr 80/XVII/2022 Zgromadzenia Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów-SELEKT” z dnia 23 sierpnia 2022 roku w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów-SELEKT” (Dz.Urz.Woj.Wlkp z 2022 r. poz. 6229), która stanowi akt prawa miejscowego właściciele nieruchomości położonych na terenie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT” zapewniają utrzymanie nieruchomości w czystości i porządku, poprzez:

  • wyposażenie nieruchomości w zamknięte pojemniki do zbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, posiadające konstrukcję umożliwiającą ich opróżnianie grzebieniowym, widłowym lub hakowym  mechanizmem załadowczym pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów, zgodnych z obowiązującą polską normą,
  • wyposażenie nieruchomości w zamknięte pojemniki w kolorze brązowym z napisem „BIO” do zbierania bioodpadów, posiadające konstrukcję umożliwiającą ich opróżnianie grzebieniowym, widłowym lub hakowym mechanizmem załadowczym pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów, zgodnych z obowiązującą polską normą,
  • wyposażenie nieruchomości w zabudowie wielolokalowej w zamknięte pojemniki do zbierania odpadów komunalnych segregowanych, posiadające konstrukcję umożliwiającą ich opróżnianie grzebieniowym, widłowym lub hakowym mechanizmem załadowczym pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów, zgodnych z obowiązującą polską normą lub worków o odpowiedniej w kolorystyce.
  • ustawienie pojemników do zbierania odpadów komunalnych w miejscach nie stanowiących utrudnienia dla sąsiadów, mieszkańców, użytkowników dróg itp. oraz dostępnych dla osób
    z nich korzystających,
  • utrzymanie pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów poprzez :umieszczanie w pojemnikach o określonych kolorach wyłącznie odpadów do nich przeznaczonych, poddawanie pojemników systematycznemu myciu i dezynfekcji, gromadzenie odpadów w pojemnikach w ilościach niepowodujących ich przeciążania i przepełnienia,
  • poddawanie pojemników okresowym przeglądom technicznym i wykonywanie ich napraw w miarę potrzeb, systematyczne sprzątanie miejsc gromadzenia odpadów.

Selektywne zbieranie odpadów komunalnych

Ponadto właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania następujących rodzajów odpadów komunalnych:

  1. papier, w tym tektura, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury,
  2. tworzywa sztuczne, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, metale, w tym
    odpady opakowaniowe z metali, opakowania wielomateriałowe
    ,
  3. szkło, w tym odpady opakowaniowe ze szkła,
  4. bioodpady, w tym odpady zielone i kuchenne,
  5. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  6. meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  7. zużyte opony,
  8. zużyte baterie i akumulatory,
  9. chemikalia, w tym opakowania zawierające pozostałości  substancji niebezpiecznych,
  10. odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,
  1. lampy fluorescencyjne, żarówki, świetlówki,
  2. styropian opakowaniowy.

Wszystkie wyżej wymienione odpady powinny być zbierane i przekazywane w sposób gwarantujący ich niezmieszanie z innymi rodzajami odpadów zbieranych selektywnie i mogą zostać przekazane bezpośrednio do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych tzw. PSZOK  Dodatkowo odpady wymienione w pkt. 1 – 7 są zbierane i przekazywane bezpośrednio z nieruchomości zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

Warunkiem uznania, że odpady są zbierane w sposób selektywny, jest ich zbieranie zgodne z powyższymi zasadami oraz brak odpadów wyżej wymienionych odpadów w pojemniku na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne. Ponadto, należy zapewnić zabezpieczenie odpadów przed pogorszeniem jakości zbieranej frakcji odpadów dla przyszłych procesów ich przetwarzania.

Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, mogą kompostować bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostownikach przydomowych  na terenie nieruchomości, we własnym zakresie i na własne potrzeby. Kompostowanie może być prowadzone w pryzmie kompostowej lub w innego rodzaju kompostowniku. Właściciele nieruchomości kompostujący bioodpady są zwolnieni w całości z obowiązku posiadania pojemnika na te odpady. Właścicielom nieruchomości kompostującym bioodpady nie zapewnia się pozbywania tych odpadów z miejsc ich wytwarzania oraz przyjmowania przez Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Pojemniki na odpady komunalne

Właściciel nieruchomości zapewnia wyposażenie nieruchomości w zamknięte pojemniki do zbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych o odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, w ilości zapewniającej ich nie przepełnienie i nie przeciążenie, przy uwzględnieniu częstotliwości odbierania odpadów (zgodnie z obowiązującym harmonogramem odbioru) o pojemności wynoszącej minimum 0,03 m3 (30 litrów) na 1 mieszkańca [2 tygodnie] w zabudowie mieszkaniowej.

Do zbierania odpadów komunalnych segregowanych służą pojemniki lub worki oznaczone rodzajem gromadzonego wewnątrz odpadu o następującej kolorystyce:

  • kolor niebieski – pojemniki lub worki przeznaczone do zbierania papieru, w tym tektury,  odpadów opakowaniowych z papieru i odpadów opakowaniowych z tektury, z napisem „Papier”,
  • kolor żółty – pojemniki lub worki przeznaczone do zbierania tworzyw sztucznych, w tym
    odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, odpadów z metali, w tym odpadów
    opakowaniowych z metali oraz odpadów opakowaniowych wielomateriałowych, z napisem
    „Metale i tworzywa sztuczne”,
  • kolor zielony – pojemniki lub worki przeznaczone do zbierania szkła bezbarwnego
    i kolorowego, w tym odpadów opakowaniowych ze szkła , z napisem „Szkło”,
  • 4) do zbierania bioodpadów wymaga się stosowanie pojemników w kolorze brązowym z napisem „Bio”.
  • 5) do zbierania odpadów komunalnych mogą być stosowane pojemniki w całości lub części umieszczone poniżej poziomu gruntu, z wyprowadzoną na powierzchnię terenu komorą wrzutową, dostosowane do odbioru mechanicznego za pomocą hydraulicznego dźwigu samochodowego (HDS). Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do poinformowania Związku o terminie wyposażenia nieruchomości w tego typu pojemnik.

Miejsce gromadzenia odpadów

Na terenie nieruchomości pojemniki do zbierania odpadów komunalnych należy ustawić w miejscu wyodrębnionym.  W przypadku, gdy niemożliwe jest ustawienie pojemników na własnej nieruchomości, dopuszcza się ich ustawienie na innej nieruchomości, położonej w niedalekim sąsiedztwie, wyłącznie za zgodą jej właściciela.  Właściciel nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej zobowiązany jest, w dniu odbioru odpadów komunalnych, wystawić pojemniki (w tym worki) przed nieruchomość, do drogi umożliwiającej dojazd specjalistycznego pojazdu do odbioru odpadów, nie później niż do godziny 6.00 dnia, w którym jest wyznaczony termin ich odbioru, jednak nie wcześniej niż 24h przed tym terminem. Jednocześnie dopuszcza się możliwość odstąpienia od wymogu wystawiania pojemnika, w indywidualnych przypadkach porozumienia się właściciela nieruchomości z przedsiębiorcą uprawnionym do odbierania odpadów komunalnych.

Właściciel nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej, zobowiązany jest w dniu odbioru odpadów komunalnych (w dni robocze w godz. 6.00 – 20.00, w soboty 6.00 – 13.00) zapewnić dostęp do pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych.

Altanki śmieciowe w zabudowie jednorodzinnej, to wydzielone miejsce do zbierania odpadów, zlokalizowane przy granicy administracyjnej działki, ze swobodnym dostępem od strony ulicy lub chodnika (np. altanka w osi ogrodzenia, bez konieczności wstępu na teren nieruchomości).

Altanka śmieciowa w zabudowie wielorodzinnej, to wydzielone miejsce zbierania odpadów, ze swobodnym dostępem  dla przedsiębiorcy uprawnionego do odbierania odpadów komunalnych.

Ponadto Właściciele nieruchomości winni zapobiegać powstaniu odpadów i ograniczać ich ilość, a także podjąć działania mające na celu ułatwienie poddania procesom odzysku wytworzonych odpadów, w tym poprzez selektywne zbieranie odpadów.

[MEC id="834"]

TELEFON ALARMOWY

  • 112 – POLICJA, STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE RATUNKOWE

POLICJA

  • 997 – z telefonu stacjonarnego
  • 61 841 48 90 i 61 841 48 92 – Komisariat Policji w Komornikach
  • 519 064 516 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (lewa strona od ul. Poznańskiej)
  • 516 902 835 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (prawa strona od ul. Poznańskiej, Głuchowo, Chomęcice, Rosnowo, Rosnówko, Walerianowo)
  • 519 064 515 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (lewa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 078 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (prawa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 065 – Dzielnicowy Rejonu Wiry, Łęczyca, Szreniawa, Jarosławiec, Kątnik

STRAŻ GMINNA W KOMORNIKACH:

  • 986
  • 61 8107 303 – Komenda Straży Gminnej
  • 661 434 360 – patrol

STRAŻ POŻARNA:

  • 998 | 112
  • 61 651 78 90 – OSP Plewiska

ZDROWIE:

  • 999 | 112 – Pogotowie Ratunkowe:
  • 61 853 53 52 24h/dobę – Centrum Informacji Medycznej Tel-Med

Przychodnie Lekarskie:

  • 798 524 154 – Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego w Komornikach, ul. Stawna 7/11
  • 61 600 64 33, 61 600 64 34 – Centrum Medyczne Komorniki sp. z o.o. w Komornikach, ul. Stawna 7 (II piętro)
  • 61 651 76 41 – NZOZ KORAMED, Plewiska, ul. Grunwaldzka 571
  • 61 651 79 70 – NZOZ Twoja Przychodnia, Plewiska, ul. Grunwaldzka 508
  • 732 515 515 – Przychodnia Lekarza Rodzinnego Vita-Med, ul. Komornicka 192, Wiry, I Piętro (budynek SPOŁEM)
  • 61 839 10 30; 512 075 575 – NZOZ OMEDICA, Poznań, ul. Stęszewska 41

POGOTOWIE ENERGETYCZNE:

  • 991

POGOTOWIE GAZOWE:

  • 992

AUTOBUSY GMINNE:

  • 61 810 81 71

WODOCIĄGI GMINNE:

  • 607 678 199

KANALIZACJA GMINNA:

  • 604 411 611

ZWIĄZEK MIĘDZYGMINNY „CENTRUM ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW – SELEKT”:

  • 731 400 065
  • 731 400 095
  • 731 500 034