Podczas spotkania lutowego z wielkim entuzjazmem powitaliśmy wyśmienitych gości, ponieważ oprócz naszej stałej ekipy na zebranie przybyli państwo Piotr i Małgorzata Napierałowie oraz Marcin Nagórski. Pan Piotr to nauczyciel historii i radny gminny, natomiast pan Marcin już nas kiedyś odwiedził dzieląc się z nami swoją wielką pasją oraz niesamowitą wiedzą na temat drzewa genealogicznego swojej rodziny.
Jednak zanim oddaliśmy głos naszym gościom, złożyliśmy życzenia urodzinowe naszemu towarzyszowi, członkowi zarządu, Edwardowi Mączyńskiemu. Tradycyjnie wręczyliśmy jubilatowi okolicznościową laurkę z symbolicznym napisem „Ty nie jesteś stary, tylko klasyczny”, ponieważ trudno uwierzyć, że nasz Edward 10 lutego skończył 80 lat – werwy i dobrej kondycji gratulujemy.
Po hucznym śpiewie „Sto lat”, głos zabrał pan Piotr Napierała, który podzielił się z nami swoją wiedzą na temat poznańskiego biskupa Jana Gerbicza, założyciela wsi Komorniki. Pan Piotr jest inicjatorem ulokowania figury biskupa w Ogrodzie Pamięci, której uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 104 rocznicę odzyskania niepodległości.
Po ciekawej prelekcji pana Piotra, mikrofon przejął pan Marcin Nagórski, który od dawna interesuje się naszą lokalną historią. Śledząc Archiwum Państwowe natrafił na oryginalne zapisy, dotyczące naszego parafialnego Kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja. Opis zaczyna się od roku 1749, proboszczem w Komornikach był wówczas ksiądz Władysław Baranowski. Nasz kościół słynął już wtedy Bożymi łaskami i swoistymi dowodami na cudowne uzdrowienia. Temat nas bardzo poruszył, bo większość z nas nie miała pojęcia o tak bogatej historii naszego Kościoła. Tym ciekawym wykładem zakończyliśmy lutowe zebranie. Równo miesiąc po urodzinach Edwarda, 10 marca modliliśmy się w komornickim kościele o zdrowie i Boże błogosławieństwa dla naszego jubilata podczas mszy w jego intencji.
Natomiast na marcowe spotkanie niedzielny czas poświęcili komornicki radny pan Marek Kubiak oraz pan Bartosz Świergiel. Pan Marek poinformował nas o planach naszej gminy, temat dotyczył planów zagospodarowania gruntów przy kościele, tradycyjnie wtajemniczył nas w gminne tematy oraz cierpliwie udzielał odpowiedzi na pytania zainteresowanych tym, co się dzieje na naszej lokalnej ziemi.
W zgoła inny klimat wprowadził nas pan Bartosz, który jest specjalistą ds. organizowania wycieczek i wielkim miłośnikiem Szwajcarii – jego wiedza na temat Zurychu, Alp i całego dobrostanu tych ziem godna jest podziwu. A jako specjalista w dziedzinie organizacji wycieczek zaproponował nam wojaże po Polsce, a konkretnie zachęcił nas do odwiedzin w mieście Łodzi. W planach jest zwiedzanie słynnego Orientarium oraz podążanie szlakiem filmowym. Wycieczka odbędzie się 27 maja, jej koszt to 290 złotych (w cenie wliczony jest obiad, bilet wstępu do Orientarium, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, parking i ubezpieczenie). Koszt uwarunkowany jest liczbą osób, zainteresowanych serdecznie zapraszam.
Naszemu jubilatowi życzę dużo zdrowia oraz błogosławieństwa Bożego, a naszym szacownym gościom państwu Piotrowi i Małgorzacie Napierała, panom Marcinowi Nagórskiemu, Markowi Kubiakowi oraz Bartoszowi Świergiel bardzo dziękuję za poświęcony czas i za bardzo interesujące spostrzeżenia, podzielenie się swoją wiedzą i wielkimi pasjami.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam na kolejne zebranie, które odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 15, tradycyjnie w sali Piwnica.
Barbara Turowska