Piątkowe spotkanie przyjaciół gminy Komorniki odbyło się w nowym Centrum Tradycji i Kultury, a sobotnia uroczysta sesja Rady Gminy w nowej szkole w Wirach. Powód ich zwołania – Dni Gminy Komorniki. Oba obiekty to największe inwestycje gminy nie tylko w ostatnim czasie.
Oprócz radnych i władz gminy z wójtem Janem Brodą, jego zastępcą Tomaszem Stellmaszykiem, panią sekretarz Olgą Karłowską, dyrektorów samorządowych instytucji i wydziałów Urzędu Gminy, w auli szkolnej znaleźli się zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnego biznesu, kółek rolniczych i innych lokalnych organizacji, osoby z zaprzyjaźnionych z Komornikami samorządów, poseł Bartłomiej Wróblewski.
Franciszek Kulpa wygłosił wykład poświęcony konieczności integracji pokoleń. Mowa była o kształceniu młodzieży, o szukaniu sensu życia w nauce i kulturze, o elitarności zawodu nauczyciela, którego rola polega na zachęcaniu do kształcenia się, obcowania z kulturą. Zawiązane zostało stowarzyszenie o nazwie „Uniwersytet międzypokoleniowej integracji – nauka i kultura”. Skupia osoby w różnym wieku, łączące się w zainteresowaniach. Siedzibą jest CTiK w Komornikach
Mówca nawiązał do powołania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w czym dużą rolę odegrał komornicki proboszcz ks. Franciszek Ksawery Malinowski. Gościem sesji był prof. Filip Kaczmarek reprezentujący tę naukową instytucję. Franciszek Kulpa przedstawił hasło, jakim stowarzyszenie będzie się kierować: tylko wiedza i kultura nobilitują człowieka. Zaprosił na przygotowywane dla mieszkańców ciekawe odczyty i inne wydarzenia.
Radni podjęli uchwałę o powołaniu Rady Seniorów Gminy Komorniki. Wyróżnione potem zostały osoby, dzięki którym gmina opracowała i prowadzi politykę senioralną. To aktywni, zasłużeni seniorzy, a także wiceprzewodniczący Rady Gminy Piotr Wiśniewski i do niedawna pełnomocnik gminy do spraw polityki senioralnej, obecnie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Damian Konieczek.
Wójt mówił o sytuacji gminy. Wyraził obawę o gminny budżet w związku z wprowadzanym Polskim Ładem. Apelował do posła Wróblewskiego o poparcie wniosków zgłoszonych przez gminę do programu rządowego finansowania. To budowa ulicy Daimlera, świetlicy wiejskiej w Szreniawie, sali sportowej przy szkole w Chomęcicach. Poseł zabrał głos i mówił o zaletach Polskiego Ładu. Zapewnił, że gmina ma szanse na poparcie przynajmniej dwóch wniosków, dotyczących ulicy Daimlera i sali sportowej.
Nie zabrakło elementu humorystycznego – były przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Sowa ofiarował dyrektorowi Konieczkowi „Śpiewnik samorządowy”. Jego wnętrze kryło… butelkę łąckiej śliwowicy. Na koniec głos zabrał Piotr Wiśniewski dziękujący za realizację polityki senioralnej. Przypomniał, że znalazła się ona w programie wyborczym jego ugrupowania, a dzięki wszystkim radnym i innym osobom seniorzy nie mogą czuć się zawiedzeni.