Wójt z absolutorium i wotum zaufania

Trzy godziny zajęła gminnym radnym debata nad raportem o stanie gminy. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że głos zabrało tylko kilka osób, które zresztą nie opowiedziały się za udzieleniem wójtowi wotum zaufania. Jednak wójt je uzyskał, a także, po następnych kilku godzinach, absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Mnóstwo pochwał otrzymali pracownicy Urzędu Gminy i instytucji samorządowych.

Wójt Jan Broda podziękował pani sekretarz gminy, Oldze Karłowskiej za zebranie informacji i opracowanie obszernego dokumentu o nazwie „Raport o stanie gminy za 2021 roku”. Mówił, że gminie znów przybyło mieszkańców, chcą oni mieszkać we w miarę komfortowych warunkach. Dziękował też pracownikom samorządowym i radnym. – Sporo udało się osiągnąć, ale i sporo jest do zrobienia – podsumował.

Pierwszym dyskutantem był Robert Schmidt. Pozytywnie wypowiedział się o pracownikach Urzędu Gminy. Podziękował wójtowi za uporządkowanie sytuacji w Gminnym Ośrodku Kultury, zaangażowanie dyrektora, którego obecna i poprzednia działalność, gdy zajmował się wspieraniem seniorów, budzi duże uznanie. Radny wyraził też wdzięczność za poparcie jego petycji dotyczącej budowy obwodnicy w Plewiskach – trasy, która może uratować miejscowość przed ruchem tranzytowym po zbudowaniu wiaduktu i tunelu.

Negatywnie ocenił brak systemu dzierżawienia gminnych nieruchomości, brak inwestycji na ul. Porannej. Postulował usprawnienie polityki przestrzennej. Gmina jego zdaniem szybko się rozwija, a planowanie za tym nie nadąża. Wójt przekonywał, że plany uchwalane byłyby sprawniej, gdyby niektórzy radni pilniej uczestniczyli w procedurach, nie domagali się zmian w opracowanych już dokumentach, pamiętali o wcześniej przez siebie zgłaszanych uwagach.

Wystąpienie radnego trwało pół godziny. Wydawało się, że to długo, ale po nim głos zabrał Klaudiusz Lipiński. Poruszył mnóstwo tematów i polemizował z wójtem przez całą godzinę. Domagał się lepszego planowania finansowego, biznesowego podejścia do inwestowania. Skarżył się na pominięcie go przy ustalaniu składu komisji pracującej nad programem budowy dróg. – To nie jest w porządku, bo reprezentuję mieszkańców zainteresowanych budową ulic – stwierdził. Miał też żal za odrzucanie jego wniosków w sprawie zmiany wysokości planowanych hal magazynowych. Wypowiadał się o procesie windykacji należności na rzecz gminy. Domagając się weryfikacji pomiarów hałasu na trasie ekspresowej i autostradzie, nie akceptował informacji od wójta, że zajmują się tym służby, na które samorząd wpływu nie ma.

Marek Kubiak dziękował za 2021 rok pracownikom samorządowym, ale przede wszystkim mieszkańcom. Mówił o problemach komunikacyjnych. O drogiej oświacie i konieczności wydawania pieniędzy na zadanie należące do państwa. O problemach seniorów. Postulował rozpoczęcie partnerskiej współpracy z gminą z okręgu Hanoweru, dzięki czemu można byłoby skorzystać z niemieckich wzorów rozwiązywania lokalnych problemów. Wójt nie miał nic przeciwko temu, prosił jednak o pomoc w nawiązaniu kontaktów. Radny nawiązał też do problemu niskiej frekwencji podczas zebrań wiejskich, postulował wprowadzenie możliwości zdalnego uczestnictwa. Dowiedział się, że byłoby to kłopotliwe technicznie, w grę natomiast wchodzi transmitowanie zebrań w internecie i powszechne głosowanie na sołtysów.

Katarzyna Trzeciak negatywnie oceniła gminny program rewitalizacji. Wskazywała konkretne obiekty, takie jak organistówka, zabudowa folwarczna w Wirach, gdzie nic się nie dzieje. Dowiedziała się, że jest inaczej – powołana w tym celu komisja prowadzi konkretne działania, jest ich dużo, choć i tu podczas konsultacji społecznych aktywność mieszkańców jest skromna. Radna ubolewała nad niemożliwością realizacji programu drogowego, chciała szybszego rozwoju gminnego monitoringu. Miał pretensje o brak reakcji na jej wniosek do Komisji Rewizyjnej o kontrolę w GOK-u. Dorota Trocha, przewodnicząca tej komisji przypomniała, że nie było to możliwe z powodu innych kontroli, nieustannie nawiedzających tę instytucję na wniosek poprzedniego kierownictwa. – Kontrole nie wykazały niczego złego, ale trwają i trwają. To zwykłe znęcanie się, ale takie są charaktery ludzkie – ocenił wójt osoby dawniej zarządzające GOK-iem. Radna pozytywnie oceniła współpracę z Urzędem Gminy i jednostkami samorządowymi.

Piotr Wiśniewski, wiceprzewodniczący Rady Gminy, podsumowując dyskusję podkreślił, że dzięki dobrej pracy osób zatrudnionych przez gminę i dobrej współpracy w samorządzie gmina Komorniki ma za sobą kolejny dobry rok rozwoju, mimo ostatnich niekorzystnych zjawisk. Udaje się realizować podejmowane inicjatywy, budować ulice i drogi rowerowe. Przewodniczący Marian Adamski też mówił o dobrej współpracy w samorządzie, o wspólnym podejmowaniu decyzji. Podziękował radnym klubu Głos Mieszkańców. Wtedy jeszcze nie wiedział, jaki będzie wynik głosowania. 6 osób negatywnie zagłosowało nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania, dwie się wstrzymały, ale większość radnych pozytywnie oceniła pracę wójta.

Powiatowy radny Mirosław Wieloch, mieszkaniec gminy Komorniki, gratulował wójtowi poparcia, a radnym dobrej współpracy w samorządzie. Poinformował, że w Radzie Powiatu jest inaczej. – Mamy tam „siedmiu wspaniałych”, którzy nie zachowują się tak, jak radni w mojej gminie – zauważył. Mówił o oszukiwaniu samorządów przez władze państwowe, o niewystarczającej subwencji oświatowej, o powrocie do dawnych czasów, gdy się załatwiało rządowe dotacje dzięki znajomościom. – Samorząd sam powinien się na swoim terenie rządzić, a nie czekać na łaskę jednego czy drugiego posła – podkreślił.

Przyszła pora na wygłoszenie sprawozdania finansowego i dotyczącego mienia komunalnego. Tu nie było negatywnych ocen. Pozytywnie wypowiedziały się Komisja Rewizyjna, wszystkie komisje merytoryczne, Regionalna Izba Obrachunkowa, która poparła też wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie wójtowi absolutorium za wykonanie budżetu. Tego zdania byli też radni, którzy podjęli uchwałę w tej sprawie przy siedmiu głosach wstrzymujących się. Jak z tego wynika, siedmioro radnych nie ma pewności, czy gminna władza wykonawcza zrealizowała budżet za 2021 rok.

Przyszła pora na kwiaty, gratulacje i podziękowania – dla poprzedniej pani skarbnik, Małgorzaty Pinczak oraz Magdaleny Surdyk, która zastąpiła ją w tym roku oraz dla wójta Jana Brody.

[MEC id="834"]

TELEFON ALARMOWY

  • 112 – POLICJA, STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE RATUNKOWE

POLICJA

  • 997 – z telefonu stacjonarnego
  • 61 841 48 90 i 61 841 48 92 – Komisariat Policji w Komornikach
  • 519 064 516 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (lewa strona od ul. Poznańskiej)
  • 516 902 835 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (prawa strona od ul. Poznańskiej, Głuchowo, Chomęcice, Rosnowo, Rosnówko, Walerianowo)
  • 519 064 515 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (lewa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 078 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (prawa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 065 – Dzielnicowy Rejonu Wiry, Łęczyca, Szreniawa, Jarosławiec, Kątnik

STRAŻ GMINNA W KOMORNIKACH:

  • 986
  • 61 8107 303 – Komenda Straży Gminnej
  • 661 434 360 – patrol

STRAŻ POŻARNA:

  • 998 | 112
  • 61 651 78 90 – OSP Plewiska

ZDROWIE:

  • 999 | 112 – Pogotowie Ratunkowe:
  • 61 853 53 52 24h/dobę – Centrum Informacji Medycznej Tel-Med

Przychodnie Lekarskie:

  • 798 524 154 – Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego w Komornikach, ul. Stawna 7/11
  • 61 600 64 33, 61 600 64 34 – Centrum Medyczne Komorniki sp. z o.o. w Komornikach, ul. Stawna 7 (II piętro)
  • 61 651 76 41 – NZOZ KORAMED, Plewiska, ul. Grunwaldzka 571
  • 61 651 79 70 – NZOZ Twoja Przychodnia, Plewiska, ul. Grunwaldzka 508
  • 732 515 515 – Przychodnia Lekarza Rodzinnego Vita-Med, ul. Komornicka 192, Wiry, I Piętro (budynek SPOŁEM)
  • 61 839 10 30; 512 075 575 – NZOZ OMEDICA, Poznań, ul. Stęszewska 41

POGOTOWIE ENERGETYCZNE:

  • 991

POGOTOWIE GAZOWE:

  • 992

AUTOBUSY GMINNE:

  • 61 810 81 71

WODOCIĄGI GMINNE:

  • 607 678 199

KANALIZACJA GMINNA:

  • 604 411 611

ZWIĄZEK MIĘDZYGMINNY „CENTRUM ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW – SELEKT”:

  • 731 400 065
  • 731 400 095
  • 731 500 034