Program czwartkowej sesji Rady Gminy zawiera wiele uchwał. Obrady zapowiadają się jako długie, choć część tych uchwał dotyczy tego samego tematu – dzierżawy gminnych nieruchomości. Wójt musi w takich przypadkach dysponować zgodą radnych, oni z zasady ją wyrażają, choć niektóre przypadki budzą ich wątpliwości i niemal zawsze pytają, czy nie lepiej nieruchomości te sprzedać.
Tradycyjne sesja zaczyna się od dokonania zmian w bieżącym budżecie, przesunięcia wydatków między działami i dostosowania do tego Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ma to związek m.in. ze zmieniającymi się kosztami prowadzonych inwestycji. Sprawom finansowym poświęcona będzie też uchwała kolejna – o emisji obligacji. Inwestycje gminne kosztowały więcej niż było zakładane. Gmina potrzebuje funduszy pozwalających dokończyć prowadzone działania.
Przy Ośrodku Pomocy Społecznej działa interdyscyplinarny zespół zajmujący się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Radni muszą ustalić tryb i sposób powoływania jego członków. Wynika to zmiany ustawy określającej funkcjonowanie takich zespołów. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przejmuje pod opiekę kolejny obiekt. Tym razem znajduje się on w Plewiskach. Wymaga to zmiany statutu tej instytucji. Jak w każdej kadencji, radni muszą zaopiniować kandydatów na sądowych ławników.
Gmina Komorniki zaopatruje w wodę i odprowadza ścieki z posesji znajdujących się poza swoimi granicami. Wymaga to zawarcia porozumienia z sąsiednim samorządem. Tym razem chodzi o miasto Luboń. W lutym gmina Komorniki złożyła do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wnioski o dofinansowanie zadań – budowy instalacji fotowoltaicznych na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Komornikach, o wartości ponad 350 tys. zł i na obiekcie GOSiR-u, o wartości 542 tys. zł. Promesa została przyznana, teraz radni muszą podjąć uchwałę o finansowaniu tych zadań.
Podobnie, jak każdego roku, samorząd musi przyjąć uchwałę „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Komorniki na 2023 rok”. Kolejna uchwała nakłada obowiązki na przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie opróżniania szamb, transportu takich nieczystości. Gmina Komorniki udzieli pomocy finansowej województwu wielkopolskiemu na przewozy pasażerskie w ramach Kolei Metropolitalnej. Zmianie ulegnie status dróg przebiegających przez gminę. Niektóre przestają być powiatowymi, przechodzą pod zarząd gminy. Inne przestają być gminnymi.