W czwartek odbędzie się kolejna zdalnie organizowana sesja Rady Gminy Komorniki. Tematem numer jeden będą gminne finanse. Radni zaplanują wydatki na stary jeszcze rok i na przyszłe lata. Zmodyfikują aktualną uchwałę budżetową, Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2021-2027, uchwalą WPF na lata 2022-2028.
Najważniejszą, wywołującą najwięcej emocji będzie uchwała o budżecie na przyszły rok, z załącznikami, dotyczącymi m.in. inwestycji. – Najważniejsze decyzje wypracujemy podczas wspólnych obrad komisji. Z pewnością radni będą chcieli zmienić niektóre zapisy na korzyść swych miejscowości, ale liczę na uzyskanie kompromisu – komentuje Piotr Wiśniewski, wiceprzewodniczący Rady Gminy.
Być może niektórzy radni będą próbowali przeforsować zmiany jeszcze w trakcie sesji. Nie będzie to łatwe, bowiem proponując dodatkowe zadania, trzeba wskazać źródło ich sfinansowania. Zanim budżet na 2022 rok zostanie uchwalony, trzeba uzyskać pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, rozpatrzyć załączniki dotyczące poszczególnych sołectw, jednostek organizacyjnych samorządu.
Dzieci z gminy Komorniki uczęszczają do szkół podstawowych utrzymywanych przez miasto Poznań. W związku z tym gmina udzieli poznańskiemu samorządowi pomocy finansowej, do czego wymagana jest uchwała radnych. Gmina ma też dofinansować zadanie Powiatu Poznańskiego, prowadzącego Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Puszczykowie. Korzystają z niej także dzieci z gminy Komorniki.
Niektórzy pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury nie zaakceptowali zmiany osoby pełniącej funkcję dyrektora. Wystosowali skargę do Rady Gminy. Komisja wydała opinię, że radni nie są właściwi do rozstrzygania spraw podniesionych w skardze, GOK jest bowiem niezależną instytucją kultury. Radni mają stanowisko to przyjąć w formie uchwały.
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przejmuje opiekę nad kolejnymi dwoma placami zabaw. Konieczna jest w związku z tym zmiana Statutu tej jednostki. Wywołany ma być plan zagospodarowania terenu w Plewiskach, w okolicy ulicy Wołczyńskiej. Dwie uchwały dotyczą spraw społecznych – przyjęcia nowego „Gminnego programu wspierania rodziny” i określenia warunków przyznania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne. Zmiana krajowych przepisów dotyczących dostarczania wody i odprowadzania ścieków wymusza zmianę regulaminu obowiązującego w gminie.