Gminni radni spotkają się na sesji 30 marca (w czwartek) o godzinie 13. Mają do nadrobienia zaległość z sesji poprzedniej, sprawozdawczej. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury potrzebował czasu na udzielenia odpowiedzi na liczne pytania. Być może punkt ten zostanie zrealizowany na początku spotkania, by można było skupić się potem na sprawach bieżących.
Ważną częścią czwartkowych obrad będą problemy finansowe. Podczas każdej sesji radni dokonują przesunięć między działami budżetu, zatwierdzają przeznaczenie wpływających do kasy gminy pieniędzy. Tym razem muszą zagospodarować znaczną nadwyżkę budżetową. Duża część tego zastrzyku finansowego posłuży celom oświatowym i pokryciu niedoborów. Wystarczy też na realizację kilku inwestycji.
Podobnie jak każdego roku, radni mają nie wyrazić zgody na utworzenie w budżecie funduszu sołeckiego. Większe inwestycje w sołectwach przejmuje i prowadzi gmina, a każdy sołtys dysponuje budżetem na mniejsze wydatki. Osoby prowadzące prywatne przedszkola zwróciły się do gminy o zwiększenie stawki odpłatności za pobyt dzieci w czasie ponadnormatywnym. Z pewnością radni, jak zwykle, nie pozostawią tego tematu bez dyskusji, wielu z nich zechce zabrać głos.
Znowelizowany zostanie Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Trzeba go rozszerzyć o tzw. uzależnienia behawioralne, czyli np. od telefonów komórkowych. Lokalny dokument trzeba dostosować do ustawy scalającej wszystkie takie komisje w Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Gminna Komisja znajdzie możliwości szerszego działania, wydawania pieniędzy na programy profilaktyki.
Na wniosek właściciela działek opracowany zostanie plan zagospodarowania fragmentu Plewisk przy ul. Promykowej. Ulica ta będzie węższa niż pierwotnie zakładano, uwzględnione zostaną interesy właściciela gruntów. Plan powstanie też dla prawie 60-hektarowego terenu między ul. Kolejową i Szkolną w Plewiskach. Jego celem jest umożliwienie budowy, wspólnie z innymi podmiotami, dużej hali widowiskowo-sportowej na potrzeby całego regionu. Jedna z ulic w Plewiskach, znajdująca się na terenie aktywizacji gospodarczej, za zgodą rady sołeckiej otrzyma nazwę Industrialnej.
Jak każdego roku radni przyjmą gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Zatwierdzą też wykaz kąpielisk na terenie gminy. Jak wiadomo, będą takie dwa, oba leżą na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, każde otrzyma regulamin, zasady funkcjonowania i obsługi ratowników. Kolejne drogi zostaną zaliczone do kategorii gminnych. Budowa węzła komunikacyjnego przy ul. Grunwaldzkiej wymaga przekazania także z kasy gminy dodatkowej kwoty pieniędzy, gdyż ceny materiałów budowlanych mocno wzrosły.
Kolejne gminne nieruchomości zostaną wydzierżawione, co wymaga uchwały Rady Gminy. Dotyczy to, na trzy lata, nieruchomości w Rosnówku-Walerianowe i na dziesięć lat nieruchomości w Wirach, gdzie ma powstać instalacja fotowoltaiczna. Mało jest prawdopodobne, by radni nie podjęli kolejnej dyskusji na ten temat. Zajmą się też problemem udostępniania i dzierżawienia obiektów należących do samorządu, zarządzanych przez jego instytucje. Mają powstać stałe zasady.