W programie sesji Rady Gminy, zwołanej na środę, nie ma wielu uchwał. W porządku obrad znalazły się jednak tematy strategiczne, decydujące o przyszłości gminy, jej rozwoju, funkcjonowaniu samorządu. Należy się więc spodziewać długich dyskusji na poszczególne tematy.
Wejście w życie rządowego „Polskiego ładu” może pozbawić gminę poważnej części dochodów. – Dlatego trzeba asekuracyjnie zmniejszyć liczbę obligacji komunalnych, zaplanowanych w dotychczasowym budżecie, by móc sięgnąć po nie w latach przyszłych, gdyby wystąpiła taka potrzeba – tłumaczy Piotr Wiśniewski, wiceprzewodniczący Rady Gminy. Sprawy z tym związane i zakres realizacji tegorocznych inwestycji będą omawiane podczas nowelizacji budżetu gminy i Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Radni mają uchwalić Strategię Rozwoju Gminy Komorniki na lata 2021-2030. Prace nad tym poważnym i obszernym dokumentem zaczęły się w 2020 roku. W międzyczasie zmieniły się przepisy dotyczące procedury jej opracowywania, trzeba ją było wznowić. Konsultacje były więc szerokie, przeprowadzono je dwukrotnie. Można się było wypowiadać na wiele sposobów – za pośrednictwem ankiet, podczas dyskusji na bezpośrednich spotkaniach w Urzędzie Gminy. – Każdemu obecnemu i przyszłemu mieszkańcowi warto się z tym ważnym dokumentem zapoznać – podkreśla Piotr Wiśniewski.
W trakcie prac nad strategią głos zabierali eksperci, osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie gminy, radni, także mieszkańcy zainteresowani przyszłością miejscowości, w której żyją. Na środę zaplanowany jest ostatni akord, czyli podjęcie uchwały. Mało jest więc prawdopodobne, by radni wrócili do omawiania poszczególnych zapisów, wznowili dyskusję. Podczas prac nad dokumentem wszystko zostało już powiedziane.
Przyszłość gminy w perspektywie kilku lat określi też „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Komorniki na lata 2021-2024 z perspektywą na lata 2025-2028”. W tym samym punkcie znajdzie się raport z realizacji programu w latach ubiegłych. Uwarunkowania środowiskowe gminy to sprawa dużej wagi dla wszystkich, którzy wiążą z nią przyszłość swoją i swoich rodzin. Dokument poddany był konsultacjom i zawiera również uwagi mieszkańców, które zostały uwzględnione.
Drogi przebiegające przez Chomęcice otrzymają nazwy. Jeśli radni wyrażą na to zgodzę, pojawią się tam ulice Akacjowa i Pogodna. Radni zadecydują też o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie ulic Jarzębinowej i Czereśniowej w Rosnowie. – Celem tego dokumentu jest uporządkowanie spraw związanych z budownictwem mieszkaniowym. Obecnie buduje się tam na podstawie decyzji administracyjnych o warunkach zabudowy. Samorząd chciałby zaplanować zabudowę w ramach planu miejscowego, w sposób uporządkowany, jaki uzna za właściwy na tym obszarze – mówi Piotr Wiśniewski.